Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/papison/domains/gotuj-z-evi.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600 Warning: Declaration of SimpleRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /usr/home/papison/domains/gotuj-z-evi.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-random-posts-widget/simple-random-posts-widget.php on line 0 Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/papison/domains/gotuj-z-evi.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600 Kolorowa czapka na szydełku - Nie tylko kuchnia - czapka druty i szydełko jak zrobić na szydełku schemat na szydełko schematy wzór wzór na szydełko - Gotuj z Evi Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/papison/domains/gotuj-z-evi.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Strona główna » Nie tylko kuchnia » Kolorowa czapka na szydełku

Kolorowa czapka na szydełku

28 października 2013
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

Napisała do mnie Agnieszka z prośbą o pomoc w odczytaniu schematu na czapkę. Ta kolorowa i bardzo ciekawa czapka na szydełku znajduje się na forum u Maranty.

Odczytując schemat i próbując wydziergać taką samą czapkę  miałam okazję nauczyć się również nowego słupka na szydełku zwanego reliefowym. 

Mam nadzieję, że Agnieszka pokaże nam kiedyś swoją czapkę. Moja natomiast wyszła tak:

czapka_na_szydelku

Na czapkę wykorzystałam prawie 60 g włóczki. Użyłam  szydełko 4 mm. Włóczka z odzysku więc nie podam Wam dokładniejszych danych o włóczce.  Jedno jest pewne – była dość gruba.

Schemat do czapki:

kolorowa_czapka_na_szydelku

 

Robiąc moją czapkę nie trzymałam się dokładnie tego wzoru, bo czapka wychodziła mi zbyt szeroka. Poniżej opiszę Wam jak wykonałam moją.

Słupek reliefowy:

slupek_reliefowy

 

Łezka:

Pomiędzy słupkami reliefowymi wykonujemy „łezki”,  które są dwoma słupkami zebranymi razem. Na początku (wg schematu) są dwie łezki, potem robimy ich o wiele więcej.

Moją czapkę rozpoczełam od 3 łańcuszków i złączyłam  je razem.

1 rząd) 3 łańcuszki14 słupków

2) 3 łańcuszki (zawsze będziemy rozpoczynać nowy rząd od 3 łańcuszków) następnie 14 słupków i 14 słupków reliefowych na zmianę (raz jeden, raz drugi).  Zaczynamy od reliefowego a kończymy na normalnym.

3) (3 łań.) słupek reliefowy, łańcuszek (aby zrobić miejsce na przyszłe łezki), 1 łezkai tak na około czapki.

W następnym rzędzie (4) zrobiłam już 2 łezki, tak samo w piątym. W 6, 7, 8 rzędzie po 3 łezki, w 9, 10, 11, 12 rzędzie po 4 łezki.

Od 5 rzędu dodałam również dodatkowy łańcuszek po słupku reliefowym, aby zmieścić większą ilość łezek .

Mając grubą włóczkę wystarczyło mi tylko 12 rzędów aby mieć wystarczająco dużą czapkę.  Ściągacz do czapki  (ok. 2,5 cm) zrobiłam półsłupkami tkanymi (wbijanymi w tylną część łańcuszka).

Na tych paru zdjęciach pokażę  Wam najtrudniejsze – przejście z jednego rzędu na następny rząd.

wzor_na_czapke

A tutaj początek czapki:

czapka_na_szydelku2

 

 

Nie tylko kuchnia , , , , , , ,

komentarzy 11 dla “Kolorowa czapka na szydełku”

 1. Od rzędu 3 jak dokładnie ma iść robótka?
  Słupek reliefowy, słupek zwykły, łezka?
  Co pomiędzy łezkami w dalszych rzędach?

  Proszę o szersze objaśnienie 🙂

  • Od trzeciego rzędu zawsze bądzie słupek reliefowy, łancuszek (albo dwa), łezka (na początku jedna a potem dwie, trzy lub cztery)i słupek reliefowy.
   Czyli pomiędzy dwoma słupkami reliefowymi będzie łańcuszek i łezka.

 2. Dzień dobry
  Zauroczyła mnie ta czapka,ale mam problem, słupeki relifowe wychodzą mi prosto nie skręcają się,robię dokładnie według Pani opisu,a łezki robię tak- mam dwa sł.niepełne w sumie mam trzy oczka na szydełku i przez nie przeciągam nitkę zostaje mi jedno oczko na szydełku i to jest jedna łezka i robię następną łezkę,może tutaj robię coś źle? Będę wdzięczna za wyjaśnienie mojego problemu,dziękuje i serdecznie pozdrawiam.

  • Już rozwiązałam problem,sł.relifowe ładnie sie kręcą,dziękuje

   • Opsss…..nie zdążyłam odpisać od razu ! Ale na szczęście problem rozwiązany!
    Faktycznie powinnam powyżej zaznaczyć, że przekręcony wzór widać dopiero po 4, 5 okrążęniu. Dla mnie również byłó zaskoczeniem, że wzór na początku nie kręci się jak należy.

 3. Witam jestem początkująca, słupki reliefowe już opanowałam, ale nie wiem jak wykonać łezkę, na YT nie mogę znaleźć żadnego filmiku 🙁

 4. Prześliczna! Chyba się pokuszę o zrobienie podobnej 🙂

 5. Jaką włóczkę użyła Pani do zrobienia czapki?

  • Jak juz zaznaczyłam w poście włóczka na ta czapkę jest z odzysku, więc nie jestem w stanie podać nazwy wełny.
   Była dość gruba.
   Użyłam szydełko nr 4, a druty wybrałabym przynajmniej 6 mm.
   Na ogół wybieram włóczki, które maja 50,70 % czystej wełny lub moheru z domieszką sztucznego włókna. Takie najlepiej się noszą wg mnie.

Dodaj komentarz

(required)

(required)