Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

Śnieżna zima zawitała w tym roku również nad Adriatyk. Rezultatem są moje wełniane czapki na drutach i szydełku.

 Wzory, objaśnienia i słowa zachęty znajduje na blogu Alicji  „ABC robótek na drutach” .

 

BRĄZOWA CZAPKA

Włóczka na czapkę to 75% wełny merinos i 25% włókna akrylowego.  Włóczka jest cienka. Zalecane druty (na opakowaniu włóczki) to  3,5-4 mm.

Na zrobienie czapki wystarczyło mi (wraz z kwiatkiem na szydełku) niecałe 50 g wełny.

Czapka zrobiona jest na drutach na żyłce, czyli bez szycia.

Zaczełam od ściągacza, drutami nr 2,5 mm. Nabrałam 116 oczek i wykonałam ściągacz (pojedynczy) wysokości około 3 cm.

Następnie nabrałam na druty, w równych odstępach,  dodatkowe 24 oczka  i przeszłam na grubsze druty –  4 mm. Przed rozpoczęciem wzoru miałam 140 oczek.

Wzór słada się z 20 oczek. 7 takich elementów wstawiłam na obwodzie czapki.

 

Po przerobieniu około 12, 13 cm ( plus 3 cm sciągacza = ok 15 cm ) podzieliłam wszystkie oczka na 10 części i zaczełam zbierać za każdym razem (co 12, 11, 10, 9…… oczek) po jednym oczku.

Zbierałam oczka zawsze w tą samą stronę – na prawo.

Ostanie 6 oczek nawlekłam na nitkę, ściągnełam i  zawiązałam supełek.

Z boku czapki przyszyłam kwiatek zrobiony na szydełku.

Wzór na kwiatek znalazłam na MyPicot.

wzór na kwiatek – format PDF

 

ZIELONA CZAPKA

Z tą czapką poszło mi jeszcze szybciej. Włóczka jest o wiele grubsza a wzór na czapce prosty i szybki : warkocz 3/3 plus przerwa między warkoczami – 3 oczka lewe.

Splot warkoczowy-podstawowy nr 224 „ABC robótek na drutach”

Ściągacz ok 2,3 cm wykonałam na szydełku półsłupkami (83 oczka), potem przeszłam na druty dodając dodatkowe oczka. Przed rozpoczęciem wzoru miałam 90 oczek.

Przerobiłam ok 13 cm , podzieliłam oczka na 10 równych części i zbierałam za każdym okrążeniem po jednym oczku (zawsze na prawo).

Tak redukowane  oczka zakańczają wierzchołek czapki w dość szybki sposób. Dlatego też czapka przed zebraniem oczek powinna być odpowiednio wysoka.

 

 

SZARA CZAPKA na szydełku

Następna kombinacja: druty i szydełko.

Czapkę rozpoczełam ściągaczem podwójnym. Na druty nabrałam 84 oczka i przerobiłam ok 3 cm.

Zanim przeszłam na szydełko dodałam (jeszcze na drutach) dodatkowe oczka (20) przerobiłam je a następnie zakończyłam drutami robótkę.

Teraz przeszłam na szydełko. Na obwodzie czapki zmieściło mi się 19 wzorów ( wachlarzyków). Zrobiłam tym wzorem 9 okrążeń (około 9 cm) i zaczełam ujmować oczka. Podzeliłam wszystkie oczka  na 8 części i za każdym okrążeniem odejmowałam 1 oczko, czyli – 8 oczek za każym okrążeniem. Na początku ujmowałam oczka na wzorze potem, gdy wzór zanikał, robiłam same słupki.

 

wzór na czapkę na szydełku – format PDF

Na szydełku wykonałam również kwiatek i liście. Środek kwiatka to ozdobny guzik powleczony materiałem.

Wzór na czapkę, kwiatek i liście znalazłam na blogu „MyPicot”

róża na szydełku format PDF

listek na szydełku format PDF

 

MAM JESZCZE !!!

  

 

 

 

Czarna czapka i szalik na drutach

 

 

 

 

 Ażurowy beret i szalik na drutach

 

 

 

 

 

 

Czapki na drutach i szydełku
Tagged on:                                         

47 thoughts on “Czapki na drutach i szydełku

  1. Dziesięcio cm próbka ( 10 x10 cm ) to 23 oczka i 32 przerobień. Taka informację znalazłam na opakowaniu włóczki i tym się sugerowałam. Używając druty 4 mm wzór na czapce (podwójne liście = 20 oczek) to ok 9 cm.
   Sciągacz, natomiast, zrobiony drutami 2,5 mm to 28 oczek (10 cm )Mierzyłam na gotowej czapce więc wzór nie był rozciągnięty.
   Mam nadzieję że byłam pomocna ? 🙂

  1. Wszystkie pokazane czapki zaczełam od dołu. Tak mi lepiej wychodzi. Ale szarą czapkę z powodzeniem można zacząć od wierzchołka a zakończyć ściągaczem na drutach.

 • Mam nieśmiałą prośbę – szara czapka to jedyna w sieci znaleziona przeze mnie czapka-toczek. Proszę o kilka szczegółów – tak jak przy pozostałych czapkach /ile powtórzeń wzoru i jak ujmować, żeby wyszedł właśnie taki kształt/. Pozdrawiam. Anna.

 • Witam!
  Chciałam zrobić czapkę brązową w liście, jest podany wzór
  ale niestety ten wzór który jest podany ,jest zupełnie inny
  w tym wzorze nie wychodzą liście. Ta czapka bardzo mi się
  podoba i czy mogłabym taki wzór w liście otrzymać.
  Podrawiam

  1. Jeśli z otrzymanych komentarzy i email-ów dowiaduje się że zrobiono już czapki wg tego wzoru, albo wykorzystano ten wzór w innych robótkach nie powinno więc być pomyłki w samym wzorze.
   Wg mnie wzór nie jest przez panią odczytywany prawidłowo.
   Postaram się pomóc …….narysowany wzór jest na dwa druty, czyli PIERWSZY RZAD to:
   1 lewe oczko, 3 prawe oczka, 2 zebrane na prawo, 3 prawe oczka, 1 nabrane oczka, 2 lewe, 1 nabrane, 3 prawe, 2 zebrane na lewo, 3 prawe, 1 lewe
   DRUGI RZAD:
   1 prawe, 8 lewych, 2 prawe, 8 lewych, 1 prawe
   Tak wyglada wykonanie wzoru na dwóch drutach, czyli z przodu i z tyłu. Ale jak napisałam wyżej czapka wykonana jest na drutach na żyłce, czyli na okragło. w Takim razie w drugim, czwartym, szóstym (parzystym) rzędzie, tam gdzie narysowane sę prawe oczka będą lewe, i odwrotnie.
   Proszę spróbować jeszcze raz 🙂

   1. Przepraszam za kłopot, rzeczywiście ten wzór źle odczytałam
    już teraz wiem i mam nadzieję, że czapka mi wyjdzie tak
    samo ładnie jak jest na zdjęciu.
    Jeszcze raz przepraszam i życzę zdrowych i miłych
    Świąt Bożego Narodzenia.

   2. Mam pytanie odnośnie legendy.
    W pierszym rzędzie po oczki lewym i 3 prawych jest trojkacik, ktory pokazuje nam zebranie oczek razem na lewo w powyższym poście tlumaczysz, ze 2 oczka zebrane na prawo. Czy mogłabyś proszę zerknąć na to ponieważ niej pasuje mi to i stoje z robótka. Pozdrawiam

    1. Faktycznie…..
     To na rysunku jest błąd. Powinno być tak, jak wyjaśniłam powyżej: po trzech oczkach prawych zbieramy dwa oczka na prawo. Zbierając na lewo wzór wyjdzie mimo wszystko, jedynie brzeg listków będzie mniej widoczny.
     Dziękuję za uwagę, postaram się jak najszybciej wymienić również narysowany wzór.

 • Witam serdecznie.
  Bardzo spodobala mi sie brazowa czapka do tego stopnie ze wzielam sie do pracy. Wszystko poszlo mi bardzo gladko do czasu koniecznosci spuszczania oczek. Ja mialam w sumie 120 oczek i tutaj jest caly problem bo wychodzi mi zupelna klappa, a nie tak jak na Pani zdjeciu. Zaczelam zbierac od przerobienia 10 o a 11 i 12 razem. Wyszedl mi zupelny knot. Czy od chwili zbierania oczek nie brac pod uwage wzoru i przerabiac wszystkie oczka na prawo ? Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Baaaaaardzo mi miło że moja czapka zachęciła panią do dziergania na drutach <:-p Ale powinno pójść gładko również ze zbieraniem oczek :-S Mamy więc te 15 cm czapki i 120 oczek. Zostawiamy teraz wzór ( przynajmniej przy tej pierwszej czapce) i będziemy zakańczać czapkę samymi prawymi oczkami. Dzielimy 120 oczek na 10 części i przy pierwszym okrążeniu zredukujemy dwunaste oczko a dokładnie 12 z 11 oczkiem przerabiamy razem (na prawo) i tak wokół czapki, 10 razy. Przy następnym okrążeniu 11 z 10 oczkiem przerabiamy razem (10 razy na obwodzie czapki), przy następnych okrążeniach 10 z 9, 9 z 8..... itd. Mogą być różnice w zakończeniu mojej a pani czapki bo nasze włóczki prawdopodobnie są różnej grubości. Trzeba trochę poekserymentować np. jeśli zbyt szybko się zbiera to przy pierwszym okrążeniu redukujemy oczka, następne okrążenie to będą same prawe, bez redukowania oczek. Zyczę cierpliwości, przy następnych czapkach napewno pójdzie gładko 🙂

   1. Jeszcze raz serdecznie Pani dziekuje. Mam nadzieje, ze teraz pojdzie gladko. Zycze zdrowych i rodzinnych Swiat Bozego Narodzenia i Szczescia w Nowym 2013 roku. Pozdrawiam serdecznie.

 • Witam bardzo podoba mi sie szara czapka i zabralam sie od razu do roboty. Niestety pojawily sie problemy. Czapka nie wychodzi mi taka sama. Problem jest przy odejmowaniu oczek. Czy moglabym prosic o szczegolowy wzor? Aha i jaka gruba wloczka pani robila?

  1. Dokładne objaśnienia co do szarej czapki włożyłam powyżej. Niestety na odleglość nie wiem jaki rodzaj problemu możesz mieć ze swoja czapka. Prawdopodobnie twoja włóczka jest cieńsza lub grubsza od mojej przez co opisany powyżej sposób redukowania oczek nie zakańcza twojej czapki jak moja.
   Niestety najlepszy sposób to system prób i blędów, czyli próba zbierania oczek lub przerabianie paru rzędow bez redukowania oczek aż uzyska się odpowiedni kształt czapki.
   Jeszcze jedno co mogę poradzić to zakonczanie czapki samymi słupkami, a nie wzorem – tak bedzie o wiele łatwiej.

 • Zawsze chciałam mieć niebanalne czapeczki ale poza ściągaczem i paroma prostymi ściegami nic nie umiałam . I trafilam tu . Zrobiłam tę brązową (u mnie beż) -cudowna! Teraz zabieram się za ta czarną bo jest prosty wzór a mam akurat fajną wełenkę

 • Też jestem „czapkoróbczynią”… artystką! Jak mam natchnienie, robie czapkę w ciagu jednego wierczora. Jak nie mam natchnienia, to drutów przez rok do rąk nie wezme. Od połowy grudnia zrobiłam 38 czapek! Obdarowuję nimi znajome i koleżanki oraz nieznajome, które zaczepiają mnie na ulicach i w sklepach z zapytaniem, gdzie kupiłam takie cuda. Błagają mnie o taką samą jak mam na głowie 🙂 a że nie jestem asertywna ..stąd ten maraton czapkowy. Ja dodatkowo wyszywam je perełkami ( kupuje u chińczyka, przecinam sznury i nimi wyszywam) dopasowuje kolory pereł do wełenki czapek. Wychodza cuda! Moja ulubiona wełna to Padishach Himalaja. uwielbiam czuć jej miękkość po palcami. Polecam. Pozdrawiam Cię Evi i skorzystam z twojego wzoru na brązowa czapeczkę.

  1. Dziekuje za pozdrowienia !
   Podziwiam Twoj talent i „zazdroszcze” tyle wolnego czasu na dzierganie na drutach 🙂

 • Dziękuję za to, że podzieliłaś się tymi przepisami. Dziś z pewnością zacznę robić jedną z nich. Pozwoliłam sobie też dodać Twoją stronę do ulubionych. 🙂 Ten kwiatek przy czapce jest niesamowity. 🙂 Dzięki.

 • Bardzo ładne te czapki. Zrobiłam tę brązową z różą, trochę się nagimnastykowałam, bo szydełkiem robiłam jakieś 30 lat temu. Objaśnienia owszem dokładne, ale nie wiedziałam co oznacza ta czerwona strzałka, albo taki słupek nie przekreślony, metodą prób i błędów doszłam do tego /tak sądzę/. Zachęcona postaram się zrobić chustę. Pozdrawiam.

 • Milo mi ze zachecilam Ciebie do dalszego eksperymentowania na drutach i szydelku. Wlasciwie o to mi wlasnie chodzilo: pokazac ze to wcale nie jest trudne i daje wiele satysfakcji :-))
  Jesli chodzi o schemat na brazowy kwiatek to czerwona strzalka oznacza ze polslupek (czerwony) przypinamy z tylu kwiatka, od niego idzie lancuszek. Do takiego (tylnego) lancuszka wrabiane beda polslupki (przy nastepnym okrazeniu), aby platki kwiatka zachodzily jeden na drugi.
  A tak wyglada w praktyce nie przekreslony slupek.
  http://www.mypicot.com/beta/crochet_tutorials_half.html
  Pozdrawiam.

  1. Witam, trochę te nie przekreślone słupki robiłam inaczej, nie nabierałam nitki na szydełko, tylko po przeciągnięciu nabierałam nitkę i przeciągałam przez 2 pętelki, ale wyszło dobrze. Czapką pochwaliłam się moim znajomym, bardzo się podobała. Czy mogę prosić o jakiś wzór na chustę – szal, może być ażurowy. Mam fajną włóczkę mohairową /jakieś 100 g/ w takim samym kolorze jak czapka, chciałabym zrobić do kompletu szalik. Bez wzoru, raczej mi nie wyjdzie. Pozdrawiam serdecznie.

 • Jeszcze raz polecam blog Alicji „ABC robotek na drutach”

  http://www.hypermail.pl/abc_robotek_na_drutach/str/sploty_wszystkie.html
  Piekne wzory i dobrze wyjasnione schematy dla poczatkujacych i zaawansowanych.
  Na szydelko (mimo wszystko 🙂 ) blog „MyPicot”
  http://www.mypicot.com/beta/crochet_patterns_openwork_lace.html
  Wzory na tym blogu sa w Pdf, czyli bardzo latwo je wydrukowac , a pod „Basic Tutorials” autorka blogu wyjasnia wszystkie znaki jakich uzywa w swoich schematach.

 • Kusi mnie ta brązowa:) Zobaczymy może się podejmę:)
  Zrobiłam też czapkę z wzoru tej szarej z kwiatkiem ale też inaczej mi wyszła. Twoja przypomina raczej beret moja jest bardziej hmm… czapkowa 🙂

  1. Aby czapka zakończyła się do szpica należy zbierać oczka na około czapki tylko w 4/6 miejscach (co drugi rząd).
   Aby zakończyć (zamknąć) ją szybko i uzyskać kształt toczka należy zbierać oczka w ośmiu, dziesięciu czy nawet dwunastu miejscach na obwodzie czapki.
   Dwunastu – jeśli włóczka jest bardzo cienka.

   1. bardzo proszę o podpowiedź co znaczą te trójkąty – brązowa czapka- dwa oczka praw razem na prawo i dwa oczka prawe razem na lewo jak to się robi. próbowałam zrobić tę czapkę ale nie wychodzi, być może źle czytam wzór.

    1. Aby nauczyć się sposobu przerabiania dwóch oczek razem (na prawo i na lewo) przesyłam ci link z blogu Marancianek.
     http://maranciaki.pl/oczka1.htm#5a
     Wystarczy poszukać zdjęć i instrukcji na „Dwa oczka prawe przerabiane razem na prawo ”
     Znajdziesz tam również wiele innych, bardzo dobrze wytłumaczonych, podstaw robienia na drutach.

 • Droga Pani! Bardzo spodobała mi się brązowa czapka z kwiatkiem.Chcę ją wydziergać ale zanim zacznę chcę zapytać o obwód głowy jaki wychodzi ze 116 oczek ściągacza. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

  1. Aż 116 oczek bo brązowa włóczka jest cienka. Czapka ta jest robiona na drutach 2.5 mm. Z włóczki o średniej grubości ( druty 4/5 mm) wystarczy nabrać ok 80 oczek.
   Najlepszym sposobem nabrania odpowiedniej ilości oczek jest wcześniejsze zrobienie na szydełku łańcuszka, który będzie tak długi jak nasz obwód głowy. Wystarczy policzyć ilość łańcuszków i nabrać na druty taką samą ilość oczek lub nabrać oczka z łańcuszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.