Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

 

Włóczka :

nazwa włóczki : COSMOPOLITAN

skład: 70 % poliammide

30 % mohair kid

Sposób wykonania CZAPKI:

Na czapkę wykorzystałam ok 80 g włoczki ( wraz z pompon-em)

Próbka 10/10 cm : 14 0czek, 20 przerobień

Druty na żyłce – 4 mm

Zaczynam od ściągacza nabierając 75 oczek. Przerabiam ściągaczem pojedynczym około 4 cm i dodaję 25 oczek w równych odstępach.

Przed rozpoczęciem wzoru mam 100 oczek.

Po przerobieniu ok 18 cm czapki (wraz z ściągaczem) dzielę wszystkie oczka na 10 równych części i zaczynam zbierać po jednym oczku co dziesiąte oczko, czyli przerabiam razem 10 oczko wraz z 9. Praktycznie, w jednym okrążeniu, redukuje 10 oczek. W następnym okrążeniu przerabiam razem 9 oczko z 8, następnie 8 z 7 itd.

Ostatnie 6 oczek zbieram razem na jedną nitke i zakańczam robótkę.

Wzór na czarną czapkę.

 

 •  puste pola – prawe oczka
 • pozioma kreska – lewe oczka
 • rzędy parzyste przerabiamy tak , jak schodzą z druta

Na drutach na żyłce (czyli na okrągło) rzędy parzyste są powtórką poprzedniego rzędu. Czyli od 1°  do 4° , od 5° do 8° , od 9° do 12° itd ……przerabiamy tak samo.

Sposób wykonania SZALIKA:

 

Szalik wykonałam na drutach bardzo grubych = 10 mm.

Próbka 10/ 10 cm ściągaczem pojedynczym, na drutach 10 mm, to ok 16 oczek i 16 przerobień.

Nabrałam na druty 48 oczek i ściągaczem pojedynczym (1 oczko prawe / 1 oczko lewe) przerobiłam ok 2 m szalika.

Na szalik wykorzystałam 150 g włóczki.

 

MAM JESZCZE !!!

Ażurowy beret i szalik na drutach

Czapki na drutach i szydełku

 Szaliki na drutach i szydełku

Czarna czapka i szalik na drutach
Tagged on:                             

31 thoughts on “Czarna czapka i szalik na drutach

 • Witam, chciałaby zrobić taką czapkę. Nie rozumiem tego dopisku „Czyli od 1° do 4° , od 5° do 8° , od 9° do 12° itd …… Za podpowiedź będę wdzięczna, pozdrawiam serdecznie

  1. Jeśli robisz czapkę tym wzorem na dwóch drutach to w pierwszym rządzie będą: 2 lewe oczka, 4 prawe, 2 lewe, 4 prawe itd… Tylne oczka, w tym przypadku, przerabiamy tak jak schodzą z druta.
   Na żyłce natomiast nie przerabiamy z tyłu tylko na około więc wszystkie parzyste rządy będą powtórką poprzedniego. Czyli:
   1 rząd: 2 oczka prawe, 4 lewe, 2 prawe, 4 lewe….itd
   2 rząd: 2 prawe, 4 lewe, 2 prawe, 4 lewe….itd
   3 rząd: 2 pr, 4 lewe, 2 pr, 4 lewe…
   4 rząd: 2 pr, 4, lewe, 2 pr, 4 lewe…
   CZYLI OD 1° DO 4° TAK SAMO !
   5°, 6°, 7°, 8° rząd: 2 prawe, 2 lewe, 4 prawe, 2 lewe, 4 prawe…..
   9°, 10°, 11°, 12° rząd: 4 prawe, 2 lewe….
   13° rząd to powtórka 1° rzędu.
   Mam nadzieję że byłam pomocna 🙂

 • Cześć, znalazłam Twoją stronkę przez przypadek- bardzo spodobała mi się czapka robiona według wzoru z powyższego komentarza 🙂 Doszła do piątego rzędu i tu mam małe pytanie. Czy to nie jest tak, że skoro wzór jest na 6 oczek, 2op-2ol-2op, to przy następnej „szóstce” nie powinno być znowu 2op-2ol-2op, co daje w sumie od początku 2op-2ol-4op-2ol-4op itd? Bo już się troche pogubiłam

  1. Masz rację !
   Zaraz poprawie mój komentarz.
   Bo w tym wzorze zawsze mamy 2 ocz.lewe i 4 ocz.prawe tylko, że co 4 rzędy przestawiane są o 2 ocz. w prawo przez co nie nachodzą na siebie. Najlepiej to widać rozpisując wzór na kartce powielając go wielokrotnie.
   Dzięki za uwagę !

 • Witam
  piękny wzór, ja rozpoczęłam jak na schemacie, 2ol,4op w 1 i 3 rzędzie, 2op,2ol,2ol,w 5 i 7 rzędzie, itd, w rzędach parzystych – tak jak widzę, że schodzą z druta, czyli odwrotnie niż w rzędach nieparzystych, i niestety – wychodzą mi prostokaty, a nie takie ładne , owalne łezki. Chyba żle rozumiem : oczka taj, jak zchodzą z druta, co to znaczy? z góry dzięki

  1. Najlepiej zrozumiesz wzór jeśli rozpiszesz go na kartce. Powielając go wielokrotnie.
   Rozpoczełaś poprawnie 1° i 3° rząd: 2 ocz.lewe i 4 ocz.prawe.
   5° i 7° rząd nadal będą 2 ocz.lewe i 4 ocz.prawe tylko że przesunięte o dwa oczka w lewo (jakby w skos) tak samo bedzie z 9° i 11°, 13° i 15° itd….
   Przerabiać oczka tak jak schodzą z druta tzn że, jeśli masz oczko prawe przerabiasz je jako prawe,tak samo z lewym.

  1. Trudno jest zachować wzór, jeśli nie ma się wprawy. Mnie nie zawsze się to udaje, więc zakańczam samymi prawymi lub ściągaczem.

  1. Próbka 10/ 10 cm ściągaczem pojedynczym, na drutach 10 mm, to ok 16 oczek i 16 przerobień…….ŚCIĄGACZEM POJEDYNCZYM !!!!!!
   Gładkim ściegiem (prawe oczka z przodu, lewe z tyłu) wyjdzie większy kwadrat.

 • Chcę zrobić taką czapkę, Czy robiąc na dwóch drutach
  I i III rząd 2ol, 4 op
  V i VII rząd 2 op, 2ol, 2 ol?
  proszę tak łopatologicznie

  1. Rząd, w którym musimy dodać dodatkowych 25 oczek najłatwiej wykonać samymi prawymi oczkami. A w następnym rzędzie rozpocząć wzór.

 • Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy przy redukcji oczek mogę robić prawymi, czy to dobrze wyjdzie?

 • Ale tak ogólnie, czy chodzi o powyższą czapkę?
  Bo jeśli chodzi o tą czapkę – to po dodaniu po ściągaczu dodatkowych 25 oczek wychodzi równe 100. Czyli wzór czapki rozpoczynamy z parzystymi oczkami i problemu nie widzę. 🙂

  1. Spróbuj zbierać oczka co drugą łezkę, tam gdzie są same prawe oczka. Czyli patrząc na powyższy schemat wzoru w komentarzach będzie to 3, potem 15 itd oczko. Najpierw zbierz łezki, potem lewe oczka które następują po nich, potem następną łezkę (czyli prawe oczka). Itd …..aż pozostanie ci ok 20 oczek (plus-minus) które nawleczesz na nitkę i ściągniesz.

     1. Przerobilam 4 rzędy gubiąc co drugą łezkę. Zbieralam zgodnie ze wskazowka 3,15 itd oczko. Aktualnie na drucie mam następującą sekwencję oczek: 2 o lewe, 2 o lewe, 4 o prawe niezgubionej lezki. W kolejnym rzedzie powinnam zebrac pozostale łezki ale wg, schematu z komentarzy,teraz powinno nastąpic przesunięcie wzoru.W tym momencie poległam 🙁

     2. Spróbuj teraz przez następne 4 rzędy zbierać oczka lewe pozostawiając prawe oczka łezki.
      Zakładam, że przerabiajac te cztery wcześniejsze rzędy nadrobiłaś ok 2 cm czapki, następne 4 rzędy to będą już prawdopodobnie ok 4 cm czapki. Jeśli czapka w tym miejscu jest wystarczająco wysoka możesz już ściągnąć wszystkie pozostałe oczka na nitkę i zakończyć czapkę. Jeśli nie ……po zebraniu lewych oczek rozpocznij zbierać znowu łezki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.