Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

SONY DSC

Czapka na Smerfa niewiele różni się od czapek, które robiłam do tej pory. Ściągacz, wybór wzoru, przerobione kilkanaście cm więcej na długość i zakończenie. To wszystko.

Włóczka jest gruba, więc na czapkę i na szyjogrzej użyłam drutów na żyłce 5,5 mm (ściągacz – druty 4 mm).

SONY DSC

SONY DSC

Wzór  to 7 oczek, 11 takich elementów wstawiłam na obwód czapki i szyjogrzeja.

Obydwa więc rozpoczęłam 77 oczkami. Początek czapki to ściągacz: 2 prawe, 2 lewe oczka. Natomiast początek i koniec szyjogrzeja to jeden rząd prawe oczka, drugi lewe, i tak na zmianę. Po to, aby się nie zwijał. 

Wzór :

SONY DSC

 

Zakończenie czapki jest proste. Za każdym okrążeniem odejmowałam po 10 oczek (przerabiałam 2 oczka razem najpierw co 7, potem co 6,5,4… oczka). Ostatnie 20 oczek (około) zaciągnęłam na nitkę i zakończyłam.

 

Fioletowy szyjogrzej i czapka na drutach

19 thoughts on “Fioletowy szyjogrzej i czapka na drutach

 • Ale cudny komplecik. Jak tylko skończę czapkę szydełkiem, zabieram się za Twój wzór. Dzięki za szczegółowy opis.

 • Dziękuję za ten wpis, dzięki niemu zrobiłam swoją pierwszą w życiu czapkę:) Wyszedł mi jednak inny wzór bo nie rozumiem co to znaczy oczko nabrane, jak to odczytywać? Mogę prosić o łopatologiczne wyjaśnienie?

 • Oczko nabrane to dodatkowe oczko. Wystarczy nawinąć wełnę na drut a powracając przerobić jak inne oczka. Powstanie niewieka dziurka.

 • Fajny komplecik! Super że dzielisz się wzorem 🙂 wykorzystam do wykonania mojej pierwszej czapki w życiu 🙂 Pozdrawiam!

  1. Cieszę się, że czapka przypadła do gustu!!
   Wzór jest wystarczająco łatwy, ale w razie czego proszę pytać. Odpowiem na każde pytanie 🙂

  1. Na cały komplet niecałe 150 g.
   To zależy jak długa będzie czapka. Jeśli normalna, krótka – to razem z kominem tylko 100 g włóczki.

 • Hej Evi,
  potrzebuję wskazówki, jak wykonać „dwa zebrane oczka na lewo”? dwa oczka przerobić razem na lewo, czy tak mam to rozumieć? Trzeba mi wyjaśniać łopatologicznie 😉 gdyż do drutów wracam po bardzo długim czasie..

  1. Właśnie tak…zamiast jednego przerabiamy razem dwa oczka.
   Na lewo, czyli tak jak przerabiasz wszystkie inne oczka.
   Wbijasz drut z prawej strony oczek ale zebrane oczka układają się na lewą stronę. W ten sposób „kłosy” wzoru zachowują ładny kształt.

  1. Ogladnelam filmik i potwierdzam, że jest to zebranie razem dwóch oczek – tylko że lewych. A ty masz zebrać dwa oczka prawe. Tutaj link, który pokazuje jak to ma wyglądać.
   https://youtu.be/44qTAkc4du8
   Ja akurat nie przekręcam oczek, bo moje przerobione prawe oczka są już gotowe do zebrania.

 • No i tak, skończyłam ściągacz i zabieram się do pierwszego z podanego wzoru rzędu i.. trzy oczka na prawo to u mnie
  1) brzegowe
  2) prawe
  3) prawe
  z czego wynikałoby że razem na lewo muszę przerobić dwa lewe, a Ty wyraźnie podałaś mi powyżej że na lewo robię prawe.. co robić??

 • Spokojnie! 🙂
  Po pierwsze przy tej czapce (robionej na drutach na żyłce, czyli bez zszywania) nie ma lewych oczek ani oczka brzegowego. Czapkę robisz na okrągło czyli zawsze prawymi oczkami.
  Po sciągaczu najlepiej przerobić całe okrążenie samymi prawymi oczkami.
  Następne okrążenie to wzór nr 1, drugie okrążenie to same prawe oczka.trzecie okrążenie to wzór nr 3, czwarte okrążenie (jak wszystkie parzyste) to same prawe oczka…itd.

  Wzór nr 1, czyli początek, rozpoczyna się od nabrania oczka, potem dwa prawe oczka, następnie przerabiasz dwa oczka razem, a potem robisz trzy oczka prawe. I taki wzór powtarzasz 11 razy na około czapki. Następne okrążenie to tylko same prawe oczka.

  Wzór nr 3 rozpoczynasz od 1 prawego oczka, potem nabierasz dodatkowe oczko, potem 2 prawe, dwa zebrane razem, dwa prawe….również 11 razy na około czapki. Jak zakoczysz ten rząd to następny będzie przerabiany tylko prawymi oczkami.
  Myślę, że z następnymi rzędami juz sobie poradzisz.

 • 😀 nie robiłam jeszcze NICZEGO bez zszywania 🙂 tę czapeczkę robię na drutach na żyłce ale nie na okrągło, sądziłam że należy ją zszyć po skończeniu.. no to teraz będę musiała rozejrzeć się w necie za filmikami instruktażowymi sztrykowania na okrągło 😀 a miało być tak łatwo (tak mi się zdawało) 🙂
  Evi, bardzo bardzo zobowiązana Ci jestem za te cierpliwe i wyczerpujące wyjaśnienia! Komplet zrobię choćby nie wiem co, choć zajmie mi to zapewne więcej czasu niż sądziłam 🙂
  Pozdrawiam!

 • I to mi się podoba!!!!! To Twoje „choćby nie wiem co ” 🙂
  Rób dalej czapkę na drutach jakie posiadasz (choćbyś ją miała potem zszywać) tylko dodaj po bokach oczka brzegowe. Czyli 77 oczek wzoru plus 2 brzegowe.
  Wzór dziergaj na prawej stronie czapki, czyli tam gdzie przerabiasz prawymi oczkami a powracając (z tyłu) przerabiaj samymi lewymi oczkami.
  Robienie na drutach na żyłce (bez zszywania) mimo wszystko jest łatwiejsze. Tylko pamiętaj, ze do czapek i szyjogrzejów najlepsze są te z krotszymi żyłkami i drutami. Zanim kupisz takie druty warto popatrzeć za całym zestawem ,gdzie można odkręcić, wymienić druty dopasowując długość żyłki do robótki.
  Życzę powodzenia i daj znać jak posuwa się robótka!
  Ewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.