Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

Napisała do mnie Agnieszka z prośbą o pomoc w odczytaniu schematu na czapkę. Ta kolorowa i bardzo ciekawa czapka na szydełku znajduje się na forum u Maranty.

Odczytując schemat i próbując wydziergać taką samą czapkę  miałam okazję nauczyć się również nowego słupka na szydełku zwanego reliefowym. 

Mam nadzieję, że Agnieszka pokaże nam kiedyś swoją czapkę. Moja natomiast wyszła tak:

czapka_na_szydelku

Na czapkę wykorzystałam prawie 60 g włóczki. Użyłam  szydełko 4 mm. Włóczka z odzysku więc nie podam Wam dokładniejszych danych o włóczce.  Jedno jest pewne – była dość gruba.

Schemat do czapki:

kolorowa_czapka_na_szydelku

 

Robiąc moją czapkę nie trzymałam się dokładnie tego wzoru, bo czapka wychodziła mi zbyt szeroka. Poniżej opiszę Wam jak wykonałam moją.

Słupek reliefowy:

slupek_reliefowy

 

Łezka:

Pomiędzy słupkami reliefowymi wykonujemy „łezki”,  które są dwoma słupkami zebranymi razem. Na początku (wg schematu) są dwie łezki, potem robimy ich o wiele więcej.

Moją czapkę rozpoczełam od 3 łańcuszków i złączyłam  je razem.

1 rząd) 3 łańcuszki14 słupków

2) 3 łańcuszki (zawsze będziemy rozpoczynać nowy rząd od 3 łańcuszków) następnie 14 słupków i 14 słupków reliefowych na zmianę (raz jeden, raz drugi).  Zaczynamy od reliefowego a kończymy na normalnym.

3) (3 łań.) słupek reliefowy, łańcuszek (aby zrobić miejsce na przyszłe łezki), 1 łezkai tak na około czapki.

W następnym rzędzie (4) zrobiłam już 2 łezki, tak samo w piątym. W 6, 7, 8 rzędzie po 3 łezki, w 9, 10, 11, 12 rzędzie po 4 łezki.

Od 5 rzędu dodałam również dodatkowy łańcuszek po słupku reliefowym, aby zmieścić większą ilość łezek .

Mając grubą włóczkę wystarczyło mi tylko 12 rzędów aby mieć wystarczająco dużą czapkę.  Ściągacz do czapki  (ok. 2,5 cm) zrobiłam półsłupkami tkanymi (wbijanymi w tylną część łańcuszka).

Na tych paru zdjęciach pokażę  Wam najtrudniejsze – przejście z jednego rzędu na następny rząd.

wzor_na_czapke

A tutaj początek czapki:

czapka_na_szydelku2

 

 

Kolorowa czapka na szydełku
Tagged on:                             

11 thoughts on “Kolorowa czapka na szydełku

 • Od rzędu 3 jak dokładnie ma iść robótka?
  Słupek reliefowy, słupek zwykły, łezka?
  Co pomiędzy łezkami w dalszych rzędach?

  Proszę o szersze objaśnienie 🙂

  1. Od trzeciego rzędu zawsze bądzie słupek reliefowy, łancuszek (albo dwa), łezka (na początku jedna a potem dwie, trzy lub cztery)i słupek reliefowy.
   Czyli pomiędzy dwoma słupkami reliefowymi będzie łańcuszek i łezka.

 • Dzień dobry
  Zauroczyła mnie ta czapka,ale mam problem, słupeki relifowe wychodzą mi prosto nie skręcają się,robię dokładnie według Pani opisu,a łezki robię tak- mam dwa sł.niepełne w sumie mam trzy oczka na szydełku i przez nie przeciągam nitkę zostaje mi jedno oczko na szydełku i to jest jedna łezka i robię następną łezkę,może tutaj robię coś źle? Będę wdzięczna za wyjaśnienie mojego problemu,dziękuje i serdecznie pozdrawiam.

   1. Opsss…..nie zdążyłam odpisać od razu ! Ale na szczęście problem rozwiązany!
    Faktycznie powinnam powyżej zaznaczyć, że przekręcony wzór widać dopiero po 4, 5 okrążęniu. Dla mnie również byłó zaskoczeniem, że wzór na początku nie kręci się jak należy.

 • Witam jestem początkująca, słupki reliefowe już opanowałam, ale nie wiem jak wykonać łezkę, na YT nie mogę znaleźć żadnego filmiku 🙁

  1. Jak juz zaznaczyłam w poście włóczka na ta czapkę jest z odzysku, więc nie jestem w stanie podać nazwy wełny.
   Była dość gruba.
   Użyłam szydełko nr 4, a druty wybrałabym przynajmniej 6 mm.
   Na ogół wybieram włóczki, które maja 50,70 % czystej wełny lub moheru z domieszką sztucznego włókna. Takie najlepiej się noszą wg mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.