Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

Na drutach na żyłce (nr 5 mm) nabrałam 158 oczek. Zaczęłam robótkę od dołu, przerabiając raz jedno okrążenie prawymi oczkami, raz lewymi. Około 3/4 okrążeń. W ten sposób ukształtował się falujący dół poncza.

Rozmiar mojego poncza to S. Jeśli potrzebujecie rozmiar M lub L należy dodać więcej oczek np. 12, 24, 48, itd. (12 to raport wzoru – fragment wzoru, który powtarza się wzdłuż całej robótki)

Wzór na ponczo nr „r-400” pochodzi z blogu „ABC Robótek na Drutach”

r-400-sch

Nabrać liczbę oczek podzielną przez 12 (=raport) + 13 + 2 o. brzeg.
Pokazano rzędy nieparzyste, w rzędach parzystych oczka przerabiać jak schodzą z drutu, a narzuty na lewo.
Powtarzać stale od 1 do 12 rzędu.

– raport, czyli motyw który się powtarza od początku do końca rzędu. Oczka przed i za strzałkami przerabia się na początku i na końcu rzędu jednorazowo.
oczko brzegowe
oczko prawe
narzut
2 oczka prawe razem na prawo
2 oczka prawe razem od spodu
3 oczka prawe razem z środkowym oczkiem pod spodem

 

Moje ponczo zostało wykonane na drutach na żyłce (na okrągło) co oznacza, że u mnie parzyste rzędy to oczka prawe a nie „jak schodzą z drutu” jak sugeruje autorka wzoru.

Górna część poncza to ściągacz (2 oczka prawe/2 oczka lewe) ok 6/7 cm. Do ściągacza użyłam mniejszych drutów (4 mm).

W ściągaczu (aby lepiej leżał na ramionach) odjęłam w paru rzędach po kilka oczek (tylko oczka lewe).

 

Niebieskie ponczo na drutach
Tagged on:                         

4 thoughts on “Niebieskie ponczo na drutach

  • Hej, wiem, że wpis dodany rok temu, ale może pamietasz jaką miałaś grubość włóczki? Mam zamiar zrobić sbie takie ponczo. Bardzo mi sie podoba.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.

    1. Pamiętam jedynie, że robiłam to ponczo z podwójnej, cienkiej nitki na drutach 4 mm. Co w praktyce oznacza średnio gruba wlóczka lub niezbyt gruba wlóczka.
      Proszę sprawdzić na opakowaniu swojej włóczki polecany nr drutów. Jeśli są to druty od 4-5 mm można wiec będzie wykonać ponczo wg mojego schematu,jeśli wlóczka jest cieńsza należy dodać dodatkowe oczka.

  • Ja nie wiem jak to się dzieje, ale szperam w poszukiwaniu wzorów kilka razy w tygodniu (jestem typowym chomikiem: lubię mieć dużo, dużo…). Na Twój blog trafiłam kilka dni temu po raz pierwszy, choć często zaglądam w miejsca, które linkujesz. Dziś szukam czapki dla córci i poncza dla siebie i proszę: znów tu jestem. Chyba mam podobny gust 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.