





W wschodniej Europie buraki najczęściej kojarzą się z barszczem lub warzywnym dodatkiem do mięsa. Uwielbiamy buraki ! A świąteczny, czerwony barszcz jest na pierwszym miejscu w wielu domach na Wigilię Bożego Narodzenia.
Wg mnie nie do końca wykorzystujemy w naszej kuchni tak powszechne nam warzywo, dlatego też znaleziony przepis w miesięczniku „cucinaELLE” na risotto z burakami musiałam koniecznie wypróbować.
Może byłby to zwykły ryż z burakami gdyby nie dodatki !!! Autorzy przepisu, do risotto, dodali również chrupiące opłatki, placuszki z tartego sera parmezanu i buraczane kostki glazurowane w occie balsamicznym.
Składniki na 4 osoby:
NA RISOTTO:
- 1 lub 2 łyżki oliwy
- 1 mała cebula drobno pokrojona
- 350 g ryżu
- 150 ml białego wina (2,3 łyżki)
- ½ kostki rosołowej
- 2 łyżki startego sera typu parmezan
- 50 g masła
- sól, pieprz
NA GLAZUROWANE BURACZKI:
- ½ kg ugotowanych buraków (użyjemy je również do risotto)
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka octu balsamicznego
NA OPŁATKI Z SERA:
- 50 g startego sera typu parmezan
Sposób przygotowania:
Połowę ugotowanych buraków miksujemy wraz z łyżką oleju z oliwek, solą i pieprzem. Tak przygotowane puré buraczane odkładamy, aby później dodać go do gotującego się ryżu.
Pozostałe buraki kroimy na niewielkie kostki, mieszamy z łyżką oleju, łyżką octu balsamicznego, solą i pieprzem a następnie lekko podsmażamy na gorącej patelni przez parę minut aż płyn wyparuje a buraki lekko się skarmelizują. Odstawiamy z ognia najlepiej w ciepłe miejsce.
Teraz przygotowujemy cienkie, chrupiące placuszki z sera.
Na rozgrzaną, suchą patelnię nakładamy niewielką stertę startego sera. Podpiekamy przez chwilę z obu stron. Odkładamy do ostygnięcia najlepiej na metalową kratkę.
RISOTTO :
Na rozgrzanym oleju podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, następnie dodajemy ryż i podgrzewamy go w raz z cebulą przez 1-2 minut, dolewamy białego wina i gotujemy wszystko przez następne 2 minuty ciągle mieszając.
Następnie dodajemy kostkę rosołową rozpuszczoną w 1 litrze wody, mieszamy i zagotowujemy. Pozostawiamy gotujący się ryż na średnim ogniu przez 15 minut mieszając.
Po 15 minutach dodaję wcześniej przygotowane puré buraczane. Podgrzewam przez chwilę aż smaki się połączą.
Odstawiam z ognia risotto, dodaję starty parmezan, masło, sól i pieprz.
Gorące risotto serwujemy z dodatkiem serowych chrupek i kostkami ciepłych, glazurowanych buraczków.